20px

COSTA SMERALDA

Именуван по популарниот брег на Сардинија, Costa Smeralda е првиот брод што го користи „најчистото“ фосилно гориво во светот, Liquefied Natural Gas (Течен природен гас-LNG), што значително ќе ги намали емисиите на гасови. Револуционерните иновации продолжуваат да импресионираат низ целиот брод; секоја палуба е обоена во боите на уникатни италијански градови.
Можете дури и да искусите погледи на италијанските градови во собите на Costa Smeralda преку воодушевувачки фотографски панели со вградени телевизори. Грандиозноста на италијанската традиција продолжува со прозорците од подот до таванот за да пропуштаат повеќе светлина, геометриските „модни“ тапети, врвниот италијански мебел и ѕидовите на бањата од вештачки мермер.
Концептот што го претставува „Најдоброто од Италија“ продолжува во одличната интернационална кујна на 
Costa Smeralda, како и во просториите на самиот брод - од некои од најимпресивните италијански архитекти и дизајнери.

width: 100%, height:1px
Италија-Франција-Шпанија-Балеари

Тргнување од Читавекија : 05.јан.2024. 7 ноќи /8 дена

Day

Date

Port

Arrival

Departure

1

05-01 Fri

Civitavecchia (Italy)

-

19:00

2

06-01 Sat

Savona (Italy)

08:30

18:00

3

07-01 Sun

Marseilles (France)

08:30

18:00

4

08-01 Mon

Barcelona (Spain)

08:00

19:00

5

09-01 Tue

Palma de Malorca(Spain)

08:00

18:00

6

10-01 Wed

Cruising

-

-

7

11-01 Thu

Palermo (Sicily)

08:30

16:30

8

12-01 Fri

Civitavecchia (Italy)

08:30

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BASIC *гарантирани категории”LAST MINUTE”
Внатрешна двокреветна кабина * на спрат. IV / по лице  Евра 319
Прозорска двокреветна кабина * на спрат.  EV/ по лице    Евра 449
Балконска двокреветна кабина * на спрат. BV/ по лице    Евра 549
3-то. и 4-то. возрасно лице во кабина 200 евра

COMFORT – All inclusive
Внатрешна двокреветна кабина категорија IN/ по лице         Евра   699
Прозорска двокреветна кабина категорија ET / по лице          Евра   829
Балконска двокреветна кабина категорија BA/ по лице          Евра  929
3-то. и 4-то. возрасно лице во кабина 350 евра

Пристанишна такса 150 евра
Доплата за 1/1 кабина +70%.
Деца до 18 год во кабина со две возрасни лица плаќаат само пристанишна такса!
Задолжителни типс ( бакшиш )  кои патникот ги плаќа на бродот изнесуваат:
За возрасни  11 евра од ноќ по лице
Деца од 4 до 14 год  5 евра
Деца до 4 години не плаќаат

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
• крстарење со брод според програма
• сместување во избраната кабина во текот на крстарењето на бродот (WC, A/C, сеф, фен, TV)
• проширен полн пансион на брод (вечера, полноќна закуска, доручек,ручек, ужина)
• свечена вечера со капетанска здравица
• целодневна анимација
• забавна вечерна програма во салите и баровите со музика во живо
• користење на просториите на бродот и опремата (користење на библиотеката, фитнес центарот, базенот, лежалките на палубата, пешкири,...)
• претстави во театар
• влезници во казино, нокен клуб,...
• спортски активности  (аеробик, истегнување на телото, танцување и слични активности со асистенција од инструктор во сала,...)
• дневни активности (игри, лов на изгубено богатство,квизови, турнири, караоке, танци, тематски забави и сл.)
Пакет пијалаци “ MY CRUISE” вклучен за Comfort кабини ( за сите патници во кабина)

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
1. ТИПС ( бакшиш ) (такси за хотелските услуги)
2. Пијалаци на бродот за Basic кабините
3. Екскурзии на копно
4. Теретани во wellness центарот и козметичките третмани, лични тренинзи со фитнес инструктор
и SPA
5. Услуги за медицинскиот персонал
6. Осигурување
***Компанијата го задржува правото на промена на цените без претходна најава.

width: 100%, height:1px
COSTA SMERALDA

Опис на кабините за сместување

 • Suite
Grand Suite
Големина: 364 м2. Широко отворени простори, високо квалитетна услуга и внимание на деталите. 
Опис: Опремен со twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања со туш.
Пакетите за пијалоци се разликуваат според пазарот и се предмет на промена во секое време.
Палуба: Bellagio Deck 17, Genova Deck 12, Firenze Deck 11, Napoli Deck 9
 
 • Mini Suite with Ocean View Balcony
Големина: 364 м2. Широко отворени простори, високо квалитетна услуга и внимание на деталите.
Опис: Опремен со twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања.
 
 • Suite with Ocean View Balcony
Големина: 364 м2. Широко отворени простори, високо квалитетна услуга и внимание на деталите.
Опис:Опремен со twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања.
Палуба: Milano Deck 15, Venezia Deck 14, Genova Deck 12, Firenze Deck 11, Roma Deck 10, Napoli Deck 9, Capri Deck 8
 
 • Balcony
Guarantee Basic Balcony
Овие Value Cabins, сместени на долните палуби на бродот, се можност за оние кои сакаат да уживаат во крстарење со сите услуги и опрема што ги нуди бродот. Идеален за оние кои немаат особено потреба да ја изберат својата кабина, ова автоматски се доделува од системот меѓу најдобрите достапни.
 
 • Balcony Classic Cabin
Големина: 178 м2. Елегантна кабина со директен поглед на море од приватен балкон.
Опис: Собите со балкони нудат twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања со туш.
 
 • BP Balcony Premium Cabin
Големина: 178 м2. Елегантна кабина со директен поглед на море од приватен балкон.
Опис: Собите со балкони нудат twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања со туш.
Палуба: Bellagio Deck 17, Como Deck 16, в, Taormina Deck 5
 
 • BA Balcony Premium Cabin
Големина: 178 м2. Елегантна кабина со директен поглед на море од приватен балкон.
Опис: Собитесобалконинудат twin bedsкоисепретвораатвобраченкревет, приватнабањасотуш.
Палуба: Bellagio Deck 17, Como Deck 16, Milano Deck 15, Venezia Deck 14, Genova Deck 12, Firenze Deck 11, Roma Deck 10, Napoli Deck 9, Capri Deck 8, Taormina Deck 5
 
 • TP Terrace Premium Cabin
Големина: 180 квадратниметри. Елегантна кабина со тераса.
Опис: Соби со балкон со twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања со туш кабина, како и голема тераса.
Палуба: Decks: Napoli Deck 9, Capri Deck 8
 
 • TE Terrace Premium Cabin
Големина: 180 м2. Елегантна кабина со тераса.
Опис: Соби со балкон со twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања со туш кабина, како и голема тераса.
Палуба: Decks: Napoli Deck 9, Capri Deck 8
 
 • TC Terrace Classic Cabin
Големина: 180 м2. Елегантна кабина со тераса.
Опис: Соби со балкон со twin beds кои се претвораат во брачен кревет, приватна бања со туш кабина, како и голема тераса
 
 • B1 Balcony Cabin
Големина: 28 м2
Можност за сместување: 1-4 лица
Опис: 1 брачен кревет или 2 единечни кревети. Ако сте повеќе од 2 лица, ќе имате на располагање 1 единечен софа кревет или двоен софа кревет. Голема приватна тераса., туш, ТВ, систем за климатизација, фен.
 
 • B2 Balcony Cabin
Големина: 28 м2
Можност за сместување: 1-4 лица
Опис: 1 брачен кревет или 2 единечни кревети. Ако сте повеќе од 2 лица, ќе имате на располагање 1 единечен софа кревет или двоен софа кревет. Голема приватна тераса, туш, ТВ, систем за климатизација, фен.
Палуба: Roma Deck 10, Napoli Deck 9
 
 • B3 Balcony Cabin
Големина: 28 м2
Можност за сместување: 1-4 лица
Опис: 1 брачен кревет или 2 единечни кревети. Ако сте повеќе од 2 лица, ќе имате на располагање 1 единечен софа кревет или двоен софа кревет. Голема приватна тераса, туш, ТВ, систем за климатизација, Фен.

покажи повеќе