Детали за зделка
Резервација
Потврда
20.мaj (петок)           СКОПЈЕ - АТИНА  
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn” во 18:30 часот. Поаѓање кон Грција во 19:00 часот. Влез во Грција преку граничниот премин Богородица - Евзони. Ноќно возење со попатни одмори.
 
21.мaj (сабота)             АТИНА  
Пристигнување во Атина во претпладневните часови. Организиран панорамски разглед на градот: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Академијата, Библиотеката, Кралската палата, стражата на Евзоните, Адриановата порта, Стариот Олимписки стадион, Зевсовиот храм, Атинската Агора, древниот Партенон - Акропол, новиот Акрополски музеј, Плака... Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидауални активности и прошетки. Ноќевање.
 
22.мaj (недела) АТИНА - ДЕЛФИ
Појадок. Слободен ден во Атина или целодневен факултативен излет со посета на античкиот локалитет Делфи (едно од најбогатите археолошки наоѓалишта во Гфрција – светилиште на богото Аполон). Патот води покрај древната Теба и градчето Арахова. Во попладневните часови враќање во Атина. Слободно време за одмор. Велерта, факултативна вечера во национален ресторан-таверна на Плака со богато мени од грчката кујна и уметничка програма со грчки песни и танци. Ноќевање. 
 
23.мaj (понеделник) АТИНА - ЕГИНА
Појадок. Слободен ден за индивидуални прошетки низ Атина или шопинг во трговските центри: ''Golden Hall'', ''Mc Arthur Glen Designer'', ''Athenian Capitol'', ''Ermou Street'', Колонаки плоштадот… Можност за факултативен излет до островот Егина во Сароничкиот залив, со посета на манастирот и црквата посветени на големиот светец Св.Нектариј Егински. Превоз со автобус до Пиреа и брод до островото Егина. Враќање во доцните попладневни часови. Ноќевање. 
 
24.мај (вторник) АТИНА - АРГОЛИДА - СКОПЈЕ
Појадок. Слободен ден во Атина или полудневен факултативен излет на Пелопонез и областа Арголида, со посета на: Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Пауза за одмор со можност за ручек во локална таверна, како и посета на работилница (продавница)  за производство на сувенири од порцелан и керамика. Враќање кон Атина за превземање на останатите патници и продолжување кон Македонија. Дневно и ноќно возење, со пристигнување во раните утрински часови.
 
Цена на аранжманот: 145 € (8.990,00 мкд)
 
Во цената на аранжманот е вклучено:
- Превоз со автобус на наведената релација
- Сместување во хотел *** на база 3 ноќевања со појадок
- Организирани разгледи и посети според програмата
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето
 
Во цената на аранжманот не е вклучено:
- Факултативни излети со превоз и локален водич (без влезници): Делфи (30 €), Пелопонез-Арголида (30 €) 
- Факултативен излет со превоз и брод до Егина (30 €)
- Факултативна вечера во национален ресторан-таверна на Плака (30 €)
* Сите четири факултативни програми во пакет (100 €)
- Влезници при посета на музеите и археолошките локалитети
- Патничко здраствено осигуривање 
- Туристичка такса 1,5 € по соба од ден, наплата на рецепција во хотелот

НАПОМЕНИ:
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници. 
- За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош, со важност најмалку уште 3 месеци.
- Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на тргнување
- За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже. 
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА
- Организатор на патувањето е T.A. САВАНА

прикажи повеќе

- Превоз со автобус на наведената релација
- Сместување во хотел *** на база 3 ноќевања со појадок
- Организирани разгледи и посети според програмата
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

прикажи повеќе

- Факултативни излети со превоз и локален водич (без влезници): Делфи (30 €), Пелопонез-Арголида (30 €) 
- Факултативен излет со превоз и брод до Егина (30 €)
- Факултативна вечера во национален ресторан-таверна на Плака (30 €)
* Сите четири факултативни програми во пакет (100 €)
- Влезници при посета на музеите и археолошките локалитети
- Патничко здраствено осигуривање 
- Туристичка такса 1,5 € по соба од ден, наплата на рецепција во хотелот

прикажи повеќе

- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.
- За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош, со важност најмалку уште 3 месеци.
- Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на тргнување
- За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА
- Организатор на патувањето е T.A. САВАНА

Услови за влез во Грција
* Патникот треба да поседува еден од следните документи:
- Валиден сертификат за целосна вакцинација добиен од здравствените органи, од последната вакцина треба да бидат поминати минимум 14, максимум 270 дена.
- Валиден сертификат за прележана инфекција од Ковид 19, валидност до 6 месеци.

- Доколку не е вакциниран патникот, треба да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.

прикажи повеќе

Услуги

  • Тура
  • Автобус
  • Сместување
  • Појадок
  • Водич
  • Придружник на групата

Tema

  • tour-packages

прикажи повеќе

Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат хотелот / вилата се строго информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници за презентација. Сликите на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат наш постојан напор да обезбедиме информации за сместувачките единици. Секојдневно се обидуваме да ги ажурираме овие информации, но не гарантираме дека тие се целосни, ажурирани или не содржат грешки. Препорачуваме да се консултирате со официјалните веб-страници на хотелите или да побарате ажурирани информации до нашата агенција.

Цените и достапните понуди се валидни во овој момент!