Детали за зделка
Резервација
Потврда

АТИНА 3НП - Нова Година

EUR 159 00 EUR

29.декември (среда)                  СКОПЈЕ - АТИНА  
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn” во 18:30 часот. Поаѓање кон Грција во 19:00 часот. Влез во Грција преку граничниот премин Богородица - Евзони. Ноќно возење со попатни одмори.

30.декември (четврток)                        АТИНА  
Пристигнување во Атина во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Академијата, Библиотеката, Кралската палата, стражата на Евзоните, Адриановата порта, Стариот Олимписки стадион, Зевсовиот храм, Атинската Агора, древниот Акропол, новиот Акрополски музеј, Плака... Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидауални активности и прошетки. Можност за вечера во таверна на Плака со богата уметничка програма и мени од грчката кујна. Ноќевање.

31.декември (петок)         АТИНА 
Појадок. Слободно време за индивидуални активности. Mожност за шопинг низ најпознатите шопинг центри ''Golden Hall'', ''McArthurGlen Designer'', ''Athenian Capitol'', ''Ermou Street'', Колонаки плоштадот. Вечерта, факултативна Новогодишна вечера во таверна на Плака со богата уметничка програма и новогодишно мени, како можност за индивидуално присуство на Новогодишната  прослава на Атинскиот плоштад “Синтагма”. Ноќевање. 

01.јануари (сабота)  АТИНА - СУНИОН - ПИРЕА 
Појадок. Заминување од хотелот и Атина, со претпладневна прошетка покрај Аполоновиот брег на Атика: летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени... рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат над самиот рт’ во слава на богот Посејдон. Во враќање, посета на Пиреа (едно од најголемите пристаништета на Медитеранот), како и на нејзините познати марини. Враќање во Атина. Ноќевање.

02.јануари (недела)                  АТИНА - ПЕЛОПОНЕЗ
Појадок. Организиран излет на Пелопонез и областа Арголида, со посета на: Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек во локална таверна, како и можност за посета на работилница  продавница за производство на сувенири од порцелан и керамика. Во попладневните часови, продолжување кон Македонија. Патувањето води покрај Термопилите (споменикот на Спартанците) и клисурата Темби (црквата Агиа Параскеви). Пристигнување во Скопје во доцните вечерни  часови.

Промо цена: 139 € (8 618,00 мкд) за уплати до 26.11.2021
Цена на аранжманот: 159 € (9 858,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
- Превоз со автобус на наведената релација
- Сместување во хотел *** на база 3 ноќевања со појадок
- Организиран разглед Сунион – Пиреа
- Организиран разглед на Пелопонез и Арголида
- Организирани разгледи и посети според програмата
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
- Факултативна Новогодишна вечера во национален ресторан
- Влезници за музеите и културно - историските споменици
- Вечера во национален ресторан таверна на Плака
- Патничко здраствено осигуривање 
- Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, наплата на рецепција во хотел

Напомени:
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.
- За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош, со важност најмалку уште 3 месеци.
- Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на тргнување
- За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА
- Организатор на патувањето е T.A. САВАНА

КОВИД МЕРКИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА 

Министерството за здравство на Грција соопшти дека согласно одлуката „во рамките на напорите за контрола на пандемијата на Ковид-19“, почнувајќи од 19.12.2021 до 10.01.2022 за влез во Република Грција потребен е негативен ПЦР тест направен 48 часа пред патувањето
 или Брз антиген тест до 24 пред патувањето, истиот ќе биде задолжителен за патниците од сите земји кои пристигнуваат во Грција, без разлика дали се вакцинирани или не.

Услови за влез во Грција (до 18.12.2021)
* Патникот треба да поседува еден од следните документи:
- Валиден сертификат за целосна вакцинација добиен од здравстевните органи по втората вакцина, по која треба да бидат поминати минимум 14 дена.
- Доколку не е вакциниран патникот треба  да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.

- Патниците треба да го пополнат онлајн дигиталниот формулар за локализација на патниците (PLF формулар) на веб страницата  https://travel.gov.gr/#/ и истиот да се прикаже на сите овластени лица кои тоа ќе го побараат, во дигитална форма на смартфон или отпечатен на хартија.
- За влез во Македонија невакцинираните патници ќе треба  да поседуваат негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.

прикажи повеќе

- Превоз со автобус на наведената релација
- Сместување во хотел *** на база 3 ноќевања со појадок
- Организиран разглед Сунион – Пиреа
- Организиран разглед на Пелопонез и Арголида
- Организирани разгледи и посети според програмата
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

прикажи повеќе

- Факултативна Новогодишна вечера во национален ресторан
- Влезници за музеите и културно - историските споменици
- Вечера во национален ресторан таверна на Плака
- Патничко здраствено осигуривање 
- Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, наплата на рецепција во хотел

прикажи повеќе

- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.
- За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош, со важност најмалку уште 3 месеци.
- Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на тргнување
- За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА
- Организатор на патувањето е T.A. САВАНА

КОВИД МЕРКИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА 

Министерството за здравство на Грција соопшти дека согласно одлуката „во рамките на напорите за контрола на пандемијата на Ковид-19“, почнувајќи од 19.12.2021 до 10.01.2022 за влез во Република Грција потребен е негативен ПЦР тест направен 48 часа пред патувањето
 или Брз антиген тест до 24 пред патувањето, истиот ќе биде задолжителен за патниците од сите земји кои пристигнуваат во Грција, без разлика дали се вакцинирани или не.

Услови за влез во Грција (до 18.12.2021)
* Патникот треба да поседува еден од следните документи:
- Валиден сертификат за целосна вакцинација добиен од здравстевните органи по втората вакцина, по која треба да бидат поминати минимум 14 дена.
- Доколку не е вакциниран патникот треба  да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.

прикажи повеќе

Услуги

  • Тура
  • Автобус
  • Сместување
  • Појадок
  • Водич
  • Придружник на групата

Tema

  • tour-packages

прикажи повеќе

Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат хотелот / вилата се строго информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници за презентација. Сликите на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат наш постојан напор да обезбедиме информации за сместувачките единици. Секојдневно се обидуваме да ги ажурираме овие информации, но не гарантираме дека тие се целосни, ажурирани или не содржат грешки. Препорачуваме да се консултирате со официјалните веб-страници на хотелите или да побарате ажурирани информации до нашата агенција.

Цените и достапните понуди се валидни во овој момент!