Детали за зделка
Резервација
Потврда

ХУРГАДА - Нова Година

EUR 1395 00 EUR
по лице

(Каиро + Хургада + Новогодишно Крстарење по Нил) 
9 дена / 7 ноќевања / лет од Скопје  
(27.12.2021 – 04.01.2022)  

1 ден 27.12: СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – КАИРО
Состанок на групата на Аеродром Скопје во 17:30  часот. Лет за Истанбул со TK1006 во 20:35  часот. Слетување во 00: 10 часот. Полетување за Каиро  со TK 692  во 01:30 Слетување на аеродромот во Каиро во 02:40 часот на 28. Декември. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до хотел . Ноќевање.

2 ден 28.12:  КАИРО
По појадокот, заминуваме на разглед и посета на најважните заменитости во Каиро.  Обиколка на комплексот Гиза со посета на трите пирамиди ( Кеопсова, Кефренова и Микеринова, долинскиот Крал Кефрен и Сфингата. Следува панорамски разглед на Каиро. Продолжуваме со посета и разглед на Националниот Музеј  (разгледување на експонатите  од времето на старата Египетска цивилизација, Старо, Средно и  Ново царство, и разгледување на богатството од Гобницата на Тутанкамон ). Посета на традиционална парфемерија со презентација на начинот парфеми и есенцијални масла. Враќање во хотел. Слободно време. Можност за факулативна екскурзија, вечера на брод по Нил. Ноќевање.

3 ден 29.12: КАИРО – ХУРГАДА
Појадок. Рано наутро  со спакуван багаж, заминување од Каиро и со автобус се упатуваме кон Хургада. Пристигнување и сместување во хотел. Престој во прекрасниот 5 ѕвезден хотел на сама плажа на база на СЕ ВКЛУЧЕНО. Сончање, уживање на прекрасната пасочна плажа и капење во тиркизната , кристално бистра, беспрекорно чиста и топла вода на Црвеното Море. Ноќевање.

4 & 5 ден 29.12 – 30.12: HURGADA
Појадок. Слободен ден за уживање на брегот на Црвеното море. Можност да го збогатите вашиот престој со некоја од Факултативните екскурзии кои се во понуда на нашиот локален партнер (Џип сафари, Рајскиот Остров...). Ноќевање.

5 ден 31.12: ХУРГАДА – АСУАН
Ланч пакети за појадок. Поаѓање  кон Асуан во раните утрински часови. Патување со удобен, климатизиран туристички автобус во придружба на стручен локален водич на српски јазик. По окoлу 8-9 часa патување, со попатни паузи, пристигнување во Асуан . Веднаш по пристигнувањето , укрцување на бродот. Ручек. После ручекот ја започнуваме турата Асуан  со посета на Високата брана, инженерско чудо изградено во 1960-тите. од каде се протега најголемото вештачко езеро на светот – Насеровото езеро. По посета на Високата Брана (High Dam висока 111м), разгледот продолжува со посета на замокот посветен на египетската божица Изида кој се наоѓа на островот Фили 12км јужно од Асуан во реката Нил. Фили е остров и археолошки локалитет. Поради изградбата на Асуанската брана, храмовите во 1969год се пренесени на друг остров како не би биле оштетени од поплави. Замокот е под заштита на UNESCO од 1979 година. Потоа продолжуваме кон посета на Незавршениот обелиск, најголемиот познат антички обелиск, изграден по наредба на  кралицата Хатшепсут (1508-1458 п.н.е.). Враќање на бродот. Вечера. Ноќевање.

6 ден 01.01: КОМ ОМБО & ЕДФУ 
Ноќно пловење. Пристигнување во Ком Омбо. Појадок. Заминување во посета на Храмот на Собек и Хароерис, посветен на Собек - Бог со глава на крокодил на кого старите Египќани му принесувале жртви за да не бидат напаѓани од крокодили во текот на своите пловидби по реката Нил. Храмот стои на свиокот во Нил, каде што во древни времиња светите крокодили се одмарале на сонцето на брегот на реката. Враќање на бродот за ручек. Пловење кон Едфу. По пристигнување посета на Храмот посветен на Богот Хорус, едно од најстарите божества, изграден во времето на Клеопатра. Прикажан е со глава на сокол и се поврзува со многу фараони во текот на нивниот живот и владеење. Ова е најголемиот и најсочуван Храм кој претставува комбинација од Египетската и Грчката архитектура. Враќање на бродот. Вечера. Ноќевање.

7 ден 02.01: ЛУКСОР (Западен Брег)
Плови до Есна и Луксор. По пристигнувањето во Луксор и после појадокот се упатуваме кон Западниот брег на Нил за да ја посетиме Долината на кралевите и Кралиците, огромниот град на мртвите, каде што величествените гробови биле врежани во пустинските карпи и исполнети со богатства за задгробниот живот од генерациите на фараоните. Потоа ќе отидеме до подножјето на карпата за да го видиме Храмот на кралицата Хатшепсут, единствената жена што владеела со Египет во историјата на фараонот. Овој Храм се смета дека е еден од најубавите храмови изградени во Египетското царство. На враќање кон реката Нил, нашиот пат поминува покрај познатиот Колос од Мемнон, познат во Античко Грчките времиња по  нивните прогонувачки гласови во зори. Враќање на бродот. Вечера.  Ноќевање на бродот.

8 ден 03.01: ЛУКСОР (Источен Брег) – ХУРГАДА 
Појадок на бродот и искрцување. Поаѓање на  утринска тура  со посета на Луксорскиот храм посветен на богот Амун, познат по своите столбови кои се во форма на пакет од папирус. Потоа се упатуваме кон храмот Карнак, изграден пред повеќе од илјада години од повеќе генерации на фараони. Слободно време за прошетка низ Луксор. Во поладневните часови, поаѓање кон аеродромот во Хургада. 

9 ден 04.01: ХУРГАДА – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Пристигање на аеродромот во Хургада. Лет за Истанбул со  TK1430  во 01:30часот.  Слетување во Истанбул во 05:30. Лет за Скопје во 08:50 со TK100. Слетување во 08.15 часот.

Цена на аранжманот: 1.395 € (86.490,00 мкд)
Цена во предпродажба до 30.11.2021: 1.295 € (80.290,00 мкд)
* Цената е дадена по лице, за сместување во двокреветна соба

Цена за дете до 05,99 години:  685 € (42.470,00 мкд)
Цена за дете од 06 до 11,99 години:  835 € (51.770,00 мкд)
Доплата за еднокреветна соба 235 € (14.570,00 мкд)

Во цената е вклучено:
• Повратен авио билет Скопје – Истанбул – Каиро & Хургада – Истанбул – Скопје, со Turkish Airlines.
• 2 ноќевање во Каиро во хотел со 4* на база ноќевање со појадок
• 2 ноќевања во Хургада во Хотел со 5* на база се вклучено
• 3 ноќевања на брод 5* по Нил на база полн пансион (Појадок, ручек, вечера, без пијалоци)
• Сите трансфери према програмата
• Сите посети со вклучени влезници, према програмата
• Стручен локален водич 
• Техничко водство / Пратител на групата (на 15 или повеќе патници)

Во цената не е вклучено:
• Египетска виза – се вади на аеродром по слетување – 25$
• Факултативни излети (Гифтун – рајскиот остров – џип сафари – вечера по Нил во Каиро )
• Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
• Задолжително патничко осигурување
• ПЦР тест (доколку е потребен – за лица без Ковид-19 вакцинални потврди)
• Задолжителен бакшиш за шоферите и возачите – 40 € / 2.480 мкд (се плаќа на претставникот при пристигнување во Египет)

Забелешки:
• За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници.
• Во случај на помал број пријавени патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира / зголеми цената на истиот.
• За резервации потребна е авансна уплата во висина од 30% од вкупнот износ на аранжманот, целосна доплата најдоцна петнаесет (15) дена пред поаѓање.
• За овој аранжман важат општите услови на патување на САВАНА и СКТМ.
• Организатор на патувањето е AУРОРА Турс.
• Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
• Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
• Програмата и редоследот на разгледи може да претрпи промени во зависност од состојбата на терен и други објективни причини.

прикажи повеќе

• Повратен авио билет Скопје – Истанбул – Каиро & Хургада – Истанбул – Скопје, со Turkish Airlines.
• 2 ноќевање во Каиро во хотел со 4* на база ноќевање со појадок
• 2 ноќевања во Хургада во Хотел со 5* на база се вклучено
• 3 ноќевања на брод 5* по Нил на база полн пансион (Појадок, ручек, вечера, без пијалоци)
• Сите трансфери према програмата
• Сите посети со вклучени влезници, према програмата
• Стручен локален водич 
• Техничко водство / Пратител на групата (на 15 или повеќе патници)

прикажи повеќе

• Египетска виза – се вади на аеродром по слетување – 25$
• Факултативни излети (Гифтун – рајскиот остров – џип сафари – вечера по Нил во Каиро )
• Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
• Задолжително патничко осигурување
• ПЦР тест (доколку е потребен – за лица без Ковид-19 вакцинални потврди)
• Задолжителен бакшиш за шоферите и возачите – 40 € / 2.480 мкд (се плаќа на претставникот при пристигнување во Египет)

прикажи повеќе

Забелешки:
• За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници.
• Во случај на помал број пријавени патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира / зголеми цената на истиот.
• За резервации потребна е авансна уплата во висина од 30% од вкупнот износ на аранжманот, целосна доплата најдоцна петнаесет (15) дена пред поаѓање.
• За овој аранжман важат општите услови на патување на САВАНА и СКТМ.
• Организатор на патувањето е AУРОРА Турс.
• Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
• Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
• Програмата и редоследот на разгледи може да претрпи промени во зависност од состојбата на терен и други објективни причини.

прикажи повеќе

Услуги

  • Тура
  • Лет
  • Сместување
  • Полупансион
  • All inclusive
  • Водич
  • Придружник на групата
  • Активности

Tema

  • tour-packages

прикажи повеќе

Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат хотелот / вилата се строго информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници за презентација. Сликите на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат наш постојан напор да обезбедиме информации за сместувачките единици. Секојдневно се обидуваме да ги ажурираме овие информации, но не гарантираме дека тие се целосни, ажурирани или не содржат грешки. Препорачуваме да се консултирате со официјалните веб-страници на хотелите или да побарате ажурирани информации до нашата агенција.

Цените и достапните понуди се валидни во овој момент!