Детали за зделка
Резервација
Потврда

ИЗРАЕЛ - Велигден

EUR 1495 00 EUR

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 7 дена / 6 ноќи

15.04.2023 (сабота): СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – ТЕЛ АВИВ
Состанок на групатана Аеродром Александар Велики во 6:30 часот. Лет за Истанбул со TK1004 во 08:40 часот и слетување во 11:10 часот. Полетување кон Тел Авив со TK836 во 17:00. На аеродромот Ben Gurion се слетува во 19:10 часот. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до хотел во Витлеем. Ноќевање.

16.04.2023 (недела):  ВИТЛЕЕМ – МАСЛИНОВАТА ГОРА – НОВИОТ ГРАД –  ЕИН КАРЕМ
Појадок. Посета на Пештерата со Јаслите во Црквата на Светото Рожденство  во Витлеем, од каде продолжуваме кон Маслиновата Гора каде ќе имаме можност за прекрасен  панорамски поглед на вечниот Свет Град. Продолжуваме кон Светите Олтари на Маслиновата Гора, Оче Наш, Капелата Dominos Flavit и Базиликата на Агонијата во Гециманската Градина, позната како Базилика на Сите Нации. Во Гециманската Градина Исус ги поминал последните часови пред да биде уапсен. Посета на гробот на Мајката Божја кој се наоѓа под земја а на површината е само влезот. Во гробот се наоѓаат и гробовите на нејзините родители Св.Ана и Св.Јоаким и гробот на Св.Јосиф. Гробот на Богородица е празен бидејќи од него телото на Богородица се вознесло на небото. Доколку доволува времето посета на Ein Karem, живописно село родното место  на Св. Јован Крстител. Враќање  во хотел. Вечера. Ноќевање.

17.04.2023 (понеделник):  СТАРИОТ ГРАД – ПЛАНИНАТА ЗИОН –  ЕВРЕЈСКИ КВАРТ – ЗАПАДНИОТ ЅИД  
По појадокот, заминување на целодневна  пешачка тура – прошетка низ Светиот Град по Via Dolorosa – патот на Христовото Страдание. Ќе влеземе во Кулата Antonia, затворот каде Исус ги поминал последните часови пред да биде осуден, па повторно, по Патот на Крстот, Via Dolorosa, ке стигнеме до Базиликата на Светиот Гроб. Тука ќе ги посетиме Голгота, плочата на миропомазувањето и Христовиот Гроб. Ќе продолжиме во посета на Калвари и Празниот Гроб, Планината Зион и Еврејскиот кварт. Ќе влеземе во собата каде се одржала Последната Вечера а потоа ќе продолжиме преку еврејскиот кварт до Западниот Ѕид (Ѕидот на плачот), најголемото Еврерјско светилиште. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање

18.04.2023 (вторник):  МРТВО МОРЕ – МАСАДА – ТИБЕРИАС
По појадокот (со спакуван багаж) се упатуваме кон Масада – искачување со жичарница на тврдината) – спектакуларна Тврдина изградена од страна на Кралот Херод а потоа ќе се упатиме кон најниската точка на Земјината топка, окулу 400м под морското ниво, кон Мртвото Море каде ќе имаме можност да запливаме (или плутаме) во пријатно топлата вода. Патот го продолжуваме кон Тибериас. Сместување во хотелот. Вечера. Ноќевање

19.04.2023 (среда): ГАЛИЛЕЈА – СВЕТИТЕ ОЛТАРИ – ТАБХА – ГОРА НА БЛАЖЕНСТВАТА – КАПЕРНАУМ -  ЈАРДЕНИТ
По појадокот се упатуваме кон Галилејското Море каде ќе имаме можност за утринско пловење со брод. Посета на Светите Олтари кои се наоѓаат покрај Галилејското Море каде Исус пред своите апостоли и мноштво верници одржал дел од своите познати проповеди. Посета на Планината Beatitude и Tabgha, место каде се случило умножувањето на рибите и лебот со кои Христос ги нахранил верниците. Ручек во традиционален ресторан(вклучен во цената). По паузата за ручек се упатуваме кон Yardenit, местото каде Св. Јован го извршил крштевањето и каде ке имате можност да се крстите во светите води на реката Јордан. Враќање во нашиот хотел во Тибериас за вечера. Ноќевање

20.04.2023 (четврток): ГОРАТА ТАБОР – НАЗАРЕТ – БАХАЈСКИТЕ ГРАДИНИ – ХАИФА – НЕТАНИЈА
По појадокот (со спакуван багаж) ,ќе тргнеме кон планината Табор каде ќе имаме можност да ја посетиме Црквата на Преображдението.Од поножјето до врвот на 575 м надморска висина се патува со помали такси комбиња заради тесниот пат и кривините. Продолжуваме кон Назарет,во посета на Базиликата на Благовештението и Пештерата над изворот каде Архангел Гаврил се јавил на Марија и и соопштил дека ке го роди Исус. Посета и на Црквата посветена на Св.Јосиф, за која се смета дека е изградена врз куќата во која живеела Светата Фамилија. Патувањето го продолжуваме со посета на прекрасните Бахајски градини во Хаифа и ке имаме можност за прекрасен панорамски поглед на градот и пристаништето од планината Кармел. Посета на црквата Стела Марис изградена над пештерата во која живеел Св. Илија.  Пристигнување во хотел во Нетанија. Вечера. Ноќевање.

21.04.2023 (петок): ТЕЛ АВИВ – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Одјавување од хотел во раните утрински часови. Од таму се упатваме кон панорамско разгледување на Тел Авив и уметничкиот кварт Old Jaffa. Трансфер до аеродром за летот на TK795  во 14:20. Лет за Истанбул, а потоа заминуваме за Скопје со TK1005 во 19:00. Пристигнување во Скопје во 19:25.

Редовна цена на аранжманот: 1495 € (92.690,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
- Повратен авио билет со вклучени аеродромски такси Скопје – Истанбул - Тел Авив – Истанбул -  Скопје
- Сместување во Хотели со 3* на полупансион/ноќевање со појадок (6HB)
- Сите трансфери према програмата
- Сите посети и влезници према програмата
- Ручек во Еин Гев 
- Стручен локален водич на српски јазик
- Техничко водство / Пратител на групата

Во цената на аранжманот не е вклучено:
- Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
- Задолжително патничко осигурување
- Задолжителен бакшиш за локалните водичи и возачите – 50 УСД (се плаќа на лице место, веднаш по пристигнување на пратителот )

НАПОМЕНА:
- Цената е дадена по лице за пакет аранжман во двокреветна соба
- Минимален број на патници на база на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 20.
- За резервации потребен е аванс од минимум 40% од вкупнот износ на аранжманот.
- Целосна уплата, најдоцна дваесет (20) дена пред започнување на аранжманот.
- Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети, аеродромски такси), да ја промени и цената на аранжманот.
- Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 особи. За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.
- Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се да ги приложат во агенцијата за проверка, патната исправа треба да е валидна минимум 3 месеци по завршувањето на аранжманот.
- Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.
- За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и САВАНА.
- Организатор на патувањето е AУРОРА Турс.

прикажи повеќе

- Повратен авио билет со вклучени аеродромски такси Скопје – Истанбул - Тел Авив – Истанбул -  Скопје
- Сместување во Хотели со 3* на полупансион/ноќевање со појадок (6HB)
- Сите трансфери према програмата
- Сите посети и влезници према програмата
- Ручек во Еин Гев 
- Стручен локален водич на српски јазик
- Техничко водство / Пратител на групата

прикажи повеќе

- Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
- Задолжително патничко осигурување
- Задолжителен бакшиш за локалните водичи и возачите – 50 УСД (се плаќа на лице место, веднаш по пристигнување на пратителот )

прикажи повеќе

- Цената е дадена по лице за пакет аранжман во двокреветна соба
- Минимален број на патници на база на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 20.
- За резервации потребен е аванс од минимум 40% од вкупнот износ на аранжманот.
- Целосна уплата, најдоцна дваесет (20) дена пред започнување на аранжманот.
- Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети, аеродромски такси), да ја промени и цената на аранжманот.
- Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 особи. За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.
- Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се да ги приложат во агенцијата за проверка, патната исправа треба да е валидна минимум 3 месеци по завршувањето на аранжманот.
- Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.
- За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и САВАНА.
- Организатор на патувањето е AУРОРА Турс.

прикажи повеќе

Услуги

  • Тура
  • Лет
  • Трансфер
  • Сместување
  • Појадок
  • Полупансион
  • Водич
  • Придружник на групата

Tema

  • tour-packages

прикажи повеќе

Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат хотелот / вилата се строго информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници за презентација. Сликите на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат наш постојан напор да обезбедиме информации за сместувачките единици. Секојдневно се обидуваме да ги ажурираме овие информации, но не гарантираме дека тие се целосни, ажурирани или не содржат грешки. Препорачуваме да се консултирате со официјалните веб-страници на хотелите или да побарате ажурирани информации до нашата агенција.

Цените и достапните понуди се валидни во овој момент!