Packages title Packages subtitle
Дубаи Индивидуални аранжмани
Hotel title Hotel subtitle
Flight title Flight subtitle
Activities title Activities subtitle
Transfers title Transfers subtitle
Поаѓање
Дестинација
ДУБАИ

Откријте го екстравагантниот луксуз, ултрамодерните објекти и шармот на стариот свет на Дубаи. Оваа град-држава на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) се наоѓа на источниот брег на Арапскиот Полуостров, во југозападниот дел на Арапскиот Залив. Прочуен во светот, како просперитетен центар на меѓународната трговија и иновации, Дубаи бргу стана една од најпопуларните туристички дестинации во светот. Само во Дубаи човек може да ја набљудува и да патува низ најголемата самостојна градба во светот (Бурџ Калифа), да пазари и во екклузивните дизајнерски трговски центри и во традиционалните трговски пазари и да се препушти на гозбите инспирирани од светските вкусови додека престојува во хотел со 7 ѕвезди!

Дубаи е најголемиот и најнаселен град во ОАЕ. Има приближно 2.780.000 жители од повеќe од 200 националности, плус безброј туристи и трговци на дневна основа! Најсовремената технологија и инфраструктура, живеењето без данок и стратешката локација во центарот на главните трговски континенти, го прават Дубаи идеално место за водење бизнис. Последицата на ова е динамичен просперитет - причината поради која Дубаи е една од водечките дестинации за луксузни одмори во светот! Овој волшебен град-држава изобилува со екстрваганција. Има богата арапска култура која го поткрепува локалниот живот во градот, но сите се добредојдени и охрабрени да го истражуваат Дубаи и да уживаат во него во апсолутнa потполност!

ИНФОРМАЦИИ ЗА ДЕСТИНАЦИЈАТА:

Кој јазик се зборува во Дубаи?
Официјалниот јазик во Дубаи е арапскиот. Тој е древен јазик. Меѓу муслиманите, арапскиот се смета за свет или почитуван бидејќи Куранот е напишан на арапски. Тој е официјален јазик и за писмена и за вербална комуникација, особено во владините служби и установи. Освен тоа, на арапски јазик се пренесуваат и правилата и законите. Покрај тоа, другите застапени јазици на кои се зборува се англиски, хинди, урду, персиски итн. Бидејќи во Дубаи има голем број емигранти од Филипините, Иран, Пакистан, Африка, Индија, Русија итн., има голем број луѓе кои зборуваат урду, тагалог, малајалам, руски итн

КЛИМА:
Климата во Дубаи, најнаселениот емират во Обединетите Арапски Емирати, е суптропска пустинска, со многу благи или пријатно топли зими, и жешко топли лета, кога комбинацијата на температурата и влажноста ја прави топлината навистина запурна. Всушност, во лето, ветрот обично дува директно од морето, носејќи влага од Персискиот Залив. Просечната температура се движи од 20 °C (68 °F) во јануари до 36,5 °C (98 °F) во август. Во прилог се просечните температури

РЕЛИГИЈА:
Најрелигиозниот период од годината во Дубаи е постот за Рамазан, кој трае приближно еден месец. Тогаш муслиманите постат во дневните часови за да го исполнат четвртиот столб на исламот. Туристите мора да бидат свесни дека во овој период, не е дозволено јадење, пиење и пушење на јавно место во текот на денот, иако некои ресторани ги затемнуваат прозорците за да им овозможат на луѓето да јадат и пијат приватно. Исто така, баровите нема да служат алкохол пред 19 часот, а клубовите се затворени бидејќи не е дозволена гласна музика. ОАЕ се толерантни и добредојдени кон странците кои не се припадници на Исламот. На пример, огромното Арапското население во Дубаи вклучува многу Либанци кои можат да бидат од христијанска вероисповед и слободно им се дозволува да ја следат сопствената религија се додека јавно не ја објавуваат својата литература. Ова исто така важи и за било кои други немуслимански доселеници.

Штом пристигнете во Дубаи сте опкружени со многу џамии и често се слушаат молитви. Во градот се сместени и други религиозни места за богослужба, како што се цркви и храмови. Владата применува политика на толеранција кон немуслиманите и политеистите и во пракса многу малку се меша во нивните верски активности.

Општи работи кои се дозволени и недозволени во ОАИ.
Иако 80% од населението на Обединетите Арапски Емирати го сочинуваат државјани кои не се од ОАЕ, мора да запомните дека ова е муслиманска земја и треба да се почитуваат локалните традиции и обичаи.

Дозволено е:
•Бикини: МОЖЕТЕ да носите бикини на плажа или на базен, но од почит кон локалната култура, ве молиме покријте се на јавни површини. Поради локалната чувствителност, не е дозволено топлес сончање и не се смета за пристојно носењето танга.
• Бакшиш: Доколку сакате, МОЖЕТЕ да оставате бакшиш во рестораните. На вкупната сума често се додава надоместок на услуга на вкупната сметка, но, во случај да не е додаден, стандарден е износ од 15%
• Фотографии: МОЖЕТЕ да се фотографирате како спомен од вашето патување, но избегнувајте воени локации и побарајте дозвола ако сакате да фотографирате локално лице (особено дами). Повеќето луѓе би биле среќни ако позираат за фотографирање, но осигурајте се претходно да го добиете нивното одобрување.

Не е дозволено:
• Дрога: НЕ заборавајте дека во Дубаи постои нула толеранција за употреба на дрога и дека пресудата може да ви донесе четвиригодишна затворска казна. Иако е многу мала веројатноста да ви понудат дрога во Дубаи, ако тоа се случи - само кажете “не“.
• Бакнување: НЕ бидете премногу страствени во јавност со вашиот партнер. ОАЕ се муслиманска земја и кога станува збор за јавно покажување на нежност – сè што е повеќе од бакнеж во образ може да ги навреди оние околу вас и може да ви предизвика проблеми со полицијата.
•Алкохол: Немојте да пиете или да ве видат дека сте пијан надвор од овластените простории во хотелите. Пиењето алкохол не е дел од муслиманската култура и пијаното однесување на улица и возењето под дејство на алкохол се казниви прекршоци кои би можеле да доведат до затворска казна.

ПРЕПОРАЧАНИ ХОТЕЛИ ВО ДУБАИ

width: 100%, height:1px
Индивидуален аранжман
plane-bed
3 * TripAdvisor 4.0
ibis Styles Dubai Jumeira Hotel
 
Цена од
 
422
5 дена/по лице
Индивидуален аранжман
plane-bed
4 * TripAdvisor 4.0
Jumeira Rotana
 
Цена од
 
473
5 дена/по лице
Индивидуален аранжман
plane-bed
5 * TripAdvisor 4.0
Dubai Marine Beach Resort and Spa
 
Цена од
 
612
5 дена/по лице
Индивидуален аранжман
plane-bed
5 * TripAdvisor 4.5
Fairmont The Palm
 
Цена од
 
660
5 дена/по лице

Информации во однос на цената и услугите:

Во цената е вклучено:
- Хотелско сместување во избраниот период и тип на услуга
- Цените се дадени по лице, за сместување на минимум 2 лица во соба
- Авионски превоз според избраната релација
- Аеродромски такси

Во цената не е вклучено:
- Виза за Дубаи (110 $)
- Патничко здравствено осигурување
- Индивидуални трошоци
- Трансфери на релација аеродром-хотел-аеродром (информации во агенција)

НАПОМЕНА:
- Понудените пакети и цени се дадени како најповолна опција за избраниот период на патување и според моменталната расположливост на слободни места.
- При направена резервација, во период од 24-48 часа се добива конечна потврда на резервираните услуги.
- Пакетите претставуваат збир на услуги од повеќе добавувачи и при резервација на истите важат поединечни услови за патување на авио превозниците и хотелските добавувачи.