Packages title Packages subtitle
Патувања насекаде низ светот Пребарајте понуди до вашата омилена дестинација
Hotel title Hotel subtitle
Flight title Flight subtitle
Activities title Activities subtitle
Transfers title Transfers subtitle
Поаѓање
Дестинација
width: 100%, height:1px
Корисни информации за дестинациите
Занзибар

повеќе

Занзибар

Главен град: Занзибар
Површина: 945.087 км²
Население: 36.481.000,  99% се со африканско потекло од над 130 племиња
Јазик: свахили и англиски
Религија: 30-40% христијани, 30-40% муслимани, останатите припаѓаат на традиционалните религии.
Локално време: UTC + 3
Валута: Танзанија Шилинг
Температурата на водата во Индискиот Океан е околу 27 ° C во текот на целата година..
Вода: Не е препорачливо да пиете вода од чешма или ледени пијалоци.
Вакцина - не е потребна
Совети: Занзибар е муслиманска земја, треба да се почитуваат нивните обичаи. Не собирајте школки за време на нуркањето, бидејќи тоа ќе ги уништи коралните гребени.


ЕКСКУРЗИИ КОИ ВИ ГИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ВО ЗАНЗИБАР

THE ROCK, ZANZIBAR | Chefs In Africa
Ресторан The Rock

Светски познатиот Ресторанот Рок, кој се наоѓа на Михамви Пингве  и во исто време најпознатиот ресторан во Занзибар. Од стара риболовна карпа, и од 2010 година е неизбежно место за сите посетители на Занзибар. Може да уживаме во локалната кујна, морска храна и секако, локално вино, кое се служи овде. Попладне уживање во пливање и пиејќи добро познати коктели со звуците на африканската музика, и со нетрпение очекувајќи го зајдисонцето, кое е особено убаво на брегот на Занзибар.


Stonetown и Prison Island (затворскиот остров)
Екскурзија каде ќе ја почувствувате и дишете историјата и јадрото на Занзибар. Утрото заминување во посета на Старата тврдина, исто така наречена Португалска тврдина. Изминативе неколку години служел  како место за разни културни настани, од кои најважен е ЗИФФ (Меѓународен филмски фестивал Занзибар). Веднаш до тврдината е Домот на чудата, еден од главните симболи на Занзибар, поранешниот церемонијален дворец на третиот султан на Занзибар, султанот Барагаш, кој бил првиот во Источна Африка кој има електрична енергија, водовод и електричен лифт. Исто така, ќе имате можност да ја видиме палатата на последниот султан на Занзибар, персиската хамама, англиканска црква, изградена на местото на последниот пазар на робови во светот. Потоа посета и пазарот во Дарајани, за да видите од прва рака како функционира совршено африканскиот хаос. Разгледот продолжува со посета - куќата на фронтменот на групата кралица, Фреди Меркјури, која денес е хотел. Прошетка низ  тесните улици полни со насмеани мали деца и ќе се восхитувате на раскошната разновидност на познатите порти на Занзибар, кои отсекогаш биле статусен симбол на сопствениците на домови. По заводливиот Стоун Таун,  качување на брод кон и посета на островот Присон. Овој магичен остров, по официјалното укинување на ропството во 1873 година, некое време бил место на нелегалната трговија со робови (доказ за тоа е комплексот ево форма на ланец). Британците го реконструирале целиот остров со намера да го направат затвор, но никогаш не служел за таа цел. Денес, Затворскиот остров е резерва за копнените желки на Алдабра, испратени до Занзибар од британскиот гувернер на Сејшели како подарок во 1919 година. Тогаш имало 4, а денес на островот има над стотина. Сите тие се крајно расположени за дружење со посетителите. Откако ќе се дружете со желките,  обиколка на урнатините на затворот и ќе уживаме во егзотичната природа на овој магичен остров, по што попладнето враќаме во Стоун Таун.

Фарма за зачини, шума Јозани, Паје
Занзибар е познат и ширум светот како остров на зачините. Кога го колонирале овој остров, Арапите, познати трговци и морепловци, донеле разни зачини од многу делови на светот. Климата на Занзибар се покажала како добра за огромен број од нив и денес на овој магичен остров има неколку фарми за зачини. Willе е најголемата фарма во Занзибар. Екскурзија ја започнува во утринските часови. Во оваа фарма ќе видите како  расте и како изгледа морско оревче, како се одгледуваат и користат цимет, ванила, ѓумбир, куркума и многу други зачини.. После фармата на зачини, по кратко возење, се пристигнува до  шума Јозани, која е дел од националниот парк Јозани, единствениот национален парк во Занзибар, формиран во 2004 година, како начин за зачувување на загрозените видови на овој необичен остров. Прошетка низ тропската шума, уживајќи во парадоксалниот микс на мирот и дивината што ни ги нуди. Може да се запознаат сивите мајмуни Сикис, и ќе дознаете за многуте интересни растенија и начините на кои ги користат Занзибаријците. Во вториот дел од шумата, ќе се восхитите од семејствата на црвениот мајмун Колобус, загрозен вид што живее само на Занзибар и чиј број е помал од 5.000. 

Потоа, прошетка  низ шума од дрвја од мангрови, посебна форма на вегетација која расте во солена вода, која е неизмерно важна за Занзибар и ја заштитува од штетните ефекти на брановите, ерозијата и ветерот. Патувањето завршува со посета на Пајеу, неверојатно шармантно одморалиште, кое се смета за туристички центар на источниот брег на Занзибар, кој, иако не толку развиен како северот. Првото нешто што ќе го забележиме е изобилството сурфери. Ако имаме среќа и дојдеме на слаб плима, ќе видиме како изгледа брегот кога водата се повлекува скоро километар оддалечена од брегот. Враќаме  во доцните попладневни часови.
Safari Blue Zanzibar - Traditional Dhow & Luxury Yacht Experiences
Blue safari
Зборот „сафари“ на свахили значи патување, а во остатокот од светот е збор што го симболизира патувањето за цел живот.Пловењето е со традиционалните чамци со наречени дахо кои Занзибарци пловат  стотици години и уживаат во блескавата тиркизна вода, тропското сонце, егзотичното овошје и волшебните брегови на островите на архипелагот Занзибар. Авантура започнува од Стоун Таун и се патува  кон полуостровот Фумба. По кратко возење со брод, стигнуваме до пристаниште, се качувате на бродот и заминувате.  Пристигнување на песочен насип, кој, во голема плима, станува пуст остров, опкружен од сите страни со вода, идеален за сончање и пливање во волшебната сина вода. 

По уживањето, се продолжува кон на најголемиот остров - Квале, кој е дом на едно од најнеобичните и најстарите дрвја на бабаба во Занзибар. На островот Квале, имате можност да уживате во локалниот ручек кој се состои од различни морски плодови, ориз и помфрит. По ручекот, можност за  прошетка на двете лагуни. Првата е на другата страна на островот Квале, а вториот е оддалечен дваесетина минути од островот Квала. Тоа е отворена лагуна со мала плажа, која е претежно напуштена и како рај. 

САФАРИ 
За сите оние кои би сакале да ја доживеат вистинската Танзанија и да одат на сафари, што ја прави оваа земја позната во целиот свет. Ако сте подготвени за авантура, ќе замените три дена на плажа со уникатно и уникатно искуство за одење на африканско сафари. Микуми е четвртиот најголем национален парк во Танзанија. Оддалечен е на 300 км од Дар ес Салаам, најголемиот пристанишен град на Танзанија. Микуми е природно живеалиште за жирафите, зебрите, слоновите, гномите, леопардите, хипоповите, хиените, крокодилите и лавовите. Уникатното искуство на ова сафари ни покажува како изгледа хармонијата на африканскиот див свет, што нè учи на кругот на животот и смртта и како тече нераскинливо во природата.

Малдиви

повеќе

Малдиви

Население: 396.300 (2009)
Главен град: МАЛЕ(околу 104.403 жители)
Државно уредување: На 26 јули 1965 год. Малдивите добиле целосна независност. Малдиви на 11 ноември 1968 год. прогласија република
Религија: ислам
Јазик:  малдивски (дивехи)
Валута: руфија
Временска разлика: ГМТ +5:00

Малдивите или Малдивските Острови се островска земја која се состои од група атоли во Индискиот океан, југозападно од Индија и околу 700км западно од Шри Ланка. 26-те атолски групи на Малдивите содржат во себе 1.192 островчиња, од кои околу 280 се населени - 200 со домашно население и 80 со хотелски комплекси. Малдивите се најмала земја и намалубројна земја во Азија.

Малдивите се познати по своите природни убавини - син океан, бели плажи и умерени температури. Температурите на водата и воздухот се околу 30°С во текот на целата година.

Главни индустрии се туризмот и рибарството.

Природните убавини се магнет за туристите и најважна индустрија на Малдивите. Поради прекрасните подводни корални пејсажи, Малдивите се рангирани како една од најдобрите дестинации за нуркачите во светот.

Еден типичен туристички комплекс на Малдивите се состои од ексклузивен хотел на сопствен остров, населен исклучиво со туристи и хотелските работници, без друго локално население.

Островите на кои се наоѓаат хотелите се со димензии 800 на 200 метри, составени од песок и корали, со максимална височина од 2м над нивото на морето. Плитката вода на лагуните околу островот служи како природен аквариум и пливачки базен и ги штити гостите од океанските бранови и струи.

Зградите на типичен комплекс се ниски, еднокатни или приземни, и секој хотел има ресторани, бањи, продавници, барови, диско, простории за спортски активности, и школа за нуркање. Дел од островот (обично средината) е наменет за живеалишта за персоналот, кујни, генератори, перални, станица за пречистување на отпадни води.Хотелите нудат разни екскурзии и други видови на забава: излет со подморница, со хидроавион, рибарење, лов на сабјарки и др. До и од комплексот се патува со брзи глисери.

Малдивите се најниска земја на светот - најголемата висина на копното над морето е 2,3м. Во текот на минатиот век нивото на морето се има подигнато за околу 20см, и доколку тој тренд продолжи, се заканува со потопување на островите.

Покрај тоа, Малдивите се многу чувствителен еко-систем поради тоа што коралите кои се клучен фактор за ланецот на исхраната на морскиот свет страдаат од зголемувањето на температурите и од човечкото уништување. 

При посета на главниот град или локалните острови мажите не треба да носат кратки панталони а жените во кратки сукњи, колената и рамениците треба да бидат покриени.

Во туристичките ресорти не е потребно плаќање во локална валута.

Може да се плаќа во готовина со Евра или Американски долари и со кредитни картички.Со оглед на тоа дека Малдиви е исламска земја, топлес и нудизам се строго забранети, прекршоците се плаќаат со големи суми.
- Поседување или внес на нелегални наркотици најстрого се казнува.
-Внес на алкохолни пијалоци, преработки од свинско месо, списанија со несоодветни содржини, оружје, харпун е забрането.
- Јавно покажување на било која друга вера освен исламот е забрането.
- Забранети се религиозни сувенири.

Male travel | Maldives, Asia - Lonely Planet

 МАЛЕ

Мале (се изговара: „Маале“) е главен град и најголем град (во однос на населението) во Република Малдиви. Во градот живеат 103.693 . Градот се наоѓа во јужните делови од атолите Кафу, на истоимениот осторв Мале. Градот е дел од административната поделба на Малдивите. Според традицијата. градот е кралот на островот, каде што античката малдивска кралска династија владеела и каде што се наоѓала палатата. 

ШТО ТРЕБА ДА СЕ ПОСЕТИ ВО МАЛЕ:

- Хукуру Мискиј“ или Петочната џамија е една од страна на еден од најпознатите и најхаризматични владетели, султанот Ибрахим Искандар I во средината на 17. век.Со златна купола доминира во небото над Мале.

-Претседателската палата

-Исламски центар

-Султан парк и музеј

-Гробница Абу Бар Баракат

АТРАКЦИЈА И ИЗЛЕТИ

-Главниот град Мале

-Населените острови – скоро секој ресорт нуди полудневен излет до некој од населените острови на Малдиви, кај што може да се види како изгледаат нивните мали градови, да се купат рачно направени сувенири и да се запознае локалното население

- Фото тура со авион – поголем број од ресортите исто така нудат 30 минутно возење со авион со цел подобро да види околината и да се направат фантастични фотографии

Индонезија

повеќе

Индонезија

 Индонезија, односно Република Индонезија, е држава која се наоѓа во југозападна Азија и е составена од околу 18.330 острови од кои 6000 се недопрени. Со над 238 милиони жители, Индонезија е четвртата најнаселена држава во светот. Индонезискиот архипелаг е важен трговски регион уште од 7 век кога империјата тргувалa со Кина и Индија. Локалните владетели постепено примиле од странските културни, религиски и политички модели и со тоа ја развивале својата држава. Историјата на Индонезија била под влијание на странските сили кои биле привлечени од природните ресурси на земјата. Прекрасната Индонезија може да се гордее со својата втора по големина шума во светот. Главните туристички атракции се наоѓаат во Џакарта, Бали, Јогјакарта Индонезија ги има сите потенцијали да стане глобален лидер, но таа е попречена од лошо образование и корупција.

Валута: Индонезиски рупии (IDR)
Јазик: Во Индонезија се говорат над 700 јазици .Службен јазик е индонезискиот, кој претставува варијанта на малајскиот. 
Временска зона: GMT +7 (Džogžakarta), GMT +8 (Bali) 
Виза: за македонски државјани до 30 дневен престој не е потребна
Струја: не е потребен е адаптер (повеќето хотели го имаат во понуда)
Клима: Бали е тропски остров на кој годнишна просечна температура е околу 30˚C, а влажноста на воздухот е околу 85%.  Монусуните се присутни помеѓу декември и март и тогаш времето е непредвидливои претежно дождливо. Туристичката сезона на Бали трае од средината на Јули до крајот на септември.

ЏАКАРТА е главен и најголем град во Индонезија. Се наоѓа на северозападниот дел на островот Јава. Се простира на површина од 664 км2  а во него живеат околу 9,5 милјони жители. Со пошироката околина оваа бројка се искачува на 24 милјони жители. Џакарта е значаен политички центар на Индонезија, исто така  е и многу популарна дестинација на туристичката мапа на оваа островска држава.

На територијата на Џакарта преовладува тропска монсунска клима, со влажни и суви периоди. Влажната сезона трае од ноември до јуни. Остатокот од годината е под влијание на сува клима. Температурите се генерално пријатни и постојани во текот на целата година.

Indonesia to move capital away from Jakarta | World News | Sky News

Џакарта не е само архитектура. Ова е град за вистинско уживање. За шопинг има голем број продавници и трговски центри. Постојат врвни ресторани каде што можете да пробате многу вкусни јадења, домашни и странски. Градот е исполнет со клубови и барови. За убавина и релаксација има центри за масажа и спа центри. За целосно  доживување, можете да посетите  некои од плажите на  Џакарта,  но не треба да се ограничувате само на тие плажи бидејки Индонезија е полна со прекрасни плажи и места за уживање. Џакарта нуди многу повеќе. Градот е исполнет со богато културно и историско наследство и е во совршена симбиоза со современиот начин на живот. Ова е град на забава и возбудливи доживувања, со гостопримлви, насмеани и пријателски настроени луѓе. Џакарта, заедно со островот Индонезија,  е прав рај  и одлична дестинација за незаборавно патување.

БАЛИ е индонезиски остров и се наоѓа меѓу Јава на запад и Ломбок на исток. Ова е една од 33 покраини со главен град Денпасар на југот од островот. Бали воедно е најмалата покраина во Индонезија. Овој остров се протега на површина од 5. 780 06 км2, со околу 5,6 милјони жители. Бали е населен уште од пред 2000 г. пне. Денес  поголем број од популацијата на Бали се индонезиски хиндуси кој се малцинство во Индонезија. Бали е голем извозник, на ориз, кафе, памук и тутун и е многу позната туристичка дестинација. На територијата на Бали преовладува тропска клима. Просечната годишна температура изнесува 31 °C . Од Октомври до Април трае влажната сезона, а од Декември до Март можно е да има монсунски дождови, сувата сезона трае од Мај до Септември. Просечната температура на водата е околу 28 °C. Последните децении Бали стана една од најголемите и најпознати туристички дестинации во овој дел од светот. Секој година островот го посетуваа неколку милјони туристи од целиот свет.Бали има многу да понуди. Островот е исполнет со голем број културни и историски споменици и други знаменитости. Ова е место на голема забава. Бали има голем број на егзотични плажи кои несомнено ќе ги задоволат различните потреби на туристите (нуркање, сурфање, пливање, уживање на бел песок... ) Плажите се полни со млади луѓе од целиот свет што значи забавата нема да ви недостасува. Бали содржи автентичност која го разликува од остатокот од Индонезија и преставува прекрасна дестинација за незаборавно уживање и одмор.

Skip Bali And Go To These Other Indonesian Destinations Instead - Travel  Noire

Куба

повеќе

Куба

Името „Куба“ потекнува од јазикот таино и името може да се преведе како „место каде плодната земја е во изобилство“ што на таино би било „кубао“ или како „големо место“ („коабана“). Покрај ова тврдење, потои уште едно кое тврди дека кога Кристофер Колумбо пристигнал на островот го именувал според стариот град Куба во Португалja. 

Куба (шпан. Repъblica de Cuba) — најголемата островска земја во групата на Големите Антили. Таа од сите страни е опколена со водите на Атлантскиот Океан на исток, Мексиканскиот Залив на север и Карипското Море на југ.

Куба е прекрасна дестинација за семеен одмор затоа што станува збор за безбедно, природно место и има многу културни знаменитости кои што вредат да се видат.  Пристапот до интернет е исклучително скап. Имено, еден час користење на интернет чини 6 долари, а неколку долари поскапо е користењето на безжичниот интернет. Исто така, сосема мал број на хотели нудат интернет во својата понуда.Во Куба, за само 40 центи можете да се возите во Форд, Шевролет или друг американски автомобил кој е постар од вас, а можеби и од вашите родители. Во 1962 година, Америка щ забранува на Куба увоз и извоз на автомобили, па Кубанците, поради тоа што не можеле да ги одржуваат своите автомобили, морале ги „паркираат“ за некои подобри времиња. Поради тоа што се добро зачувани, овие автомобили претставуваат вистинско богатство за своите сопственици.    

Куба има тропска клима со постојани температури на воздухот од 25°С. Со своите долги песочни плажи и водените површини со неверојатна сина боја, секоја година примамува милион туристи од целиот свет. Најголемото и најпознатото место Варадеро, го посетуваат 1 милион странски туристи годишно. Еден од најпознатите жители на Куба бил познатиот писател  Ernest Hemingway кој поминал цели 22 години на овој егзотичен и магичен остров.

ПРОСЕЧНА ГОДИШНА КЛИМА

 

КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА КУБА

Валута:
Званична валута кубански песос, кубански конвертибилен пезос (за странци), сите валути се менуваат во менувачници, банки или хотели. За менување на американски долари се зема провизија од 10% затоа подобро е во Куба да се носат евра. Сите овластени места за замена на валути имаа истакнато лиценца од Централна банка на Куба. Конвертибилните песоси кој патниците нема да ги потрошат може да ги заменат во било која валута во хотелите или на аеродром.
Временска разлика: На Куба постои временска разлика од 6 часа во однос со нашата временска зона.
Виза: Сите документи (виза) што патниците ја добиваат на влез во Куба од страна на кубанската царина обавезно да се чуваат се до напуштање на територијата на Куба.
Струја: Струјата е 110 V.
Клима: Климата во Хавана како и во поголем  дел во Куба е типично тропска и скоро цела година многу пријатна. .Просечна температура 25 / 31 °C

                                                                  ХАВАНА

Хавана е главен град, најголемо пристаниште и трговски центар на Република Куба со околу 2 милјони жители со што го прави 4 град по големина на Карибите.

Хавана својот статус на град го добилод страна на Филип II во 1592 година, а во 1634 година со кралски декрет е именуван за град како  “клуч на новиот свет  и бедем на западна Индија” 

Денешна Хавана може да се подели на 4 дела:

Стара Хавана  во која има сочувано голем број на значајни архитектонски градби од времето на шпанската колонизација, во барок, неокласицизам и арт деко  стил што е и причина од 1982 година да биде под заштита на УНЕСКО. 

Кинески четврт како посебна автономна зона.

Ведадо економскиот дел на Хавана каде што се наоѓа познатата улица и шеталишете “La Rampa” 

Мирамар елитната населба “ во која се сместени , амбасадите, конзулатите и резиденциите на богатите граѓанина Хавана. 

Во градот Хавана се произведува познатиот рум “Havana Club“  од кој се прават безброј коктели  меѓу кои и  познатото мохито  кое ви препорачуваме да го вкусите во еден од најпознатите барови “ La Bodeguita del Medio „  кој се наога во стариот дел на Хавана и бил многу често посетуван од познати личности како што се  Pablo Neruda  Agustín Lara, Brigitte Bardot, Ignacio ‘Bola de Nieve’ Villa, Ernest Hemingway and Salvador Allende.  

Климата во Хавана како и во поголем дел во Куба е типично тропска и скоро цела година многу пријатна.

                                                              ВАРАДЕРО

Варадеро е ексклузивниот дел на Куба со прекрасни плажи.

Сместен е на полуостровот Хикакос, на околу 140 км источно од Хавана.

Варадеро претставува најголем комплекс од ресорти на Карибите, со голем број на ресторани и хотели, 

Поради преубавите бели, песочни плажи и море што остава без здив, останува меѓу најпопуларните туристички места на светот.

Варадеро или  “Plaja azur“ (на шпански значи плава плажа)  е ексклузивниот дел на Куба со прекрасни плажи. Сместен е на полуостровот Хикакос, на околу 140 км источно од Хавана.

Варадеро претставува најголем комплекс од ресорти на Карибите, со голем број на ресторани и хотели, 

Поради преубавите бели, песочни плажи и море што остава без здив, останува меѓу најпопуларните туристички места на светот.

Излети во Варадеро: 

Delfinario/Dolphin Show - Varadero Cuba - YouTube
БАЗЕН СО ДЕЛФИНИ
преставува главна атракција, посебно популарна кај децата. Делфините заедно со своите тренери со многубројните перформанси ке Ви приредат незаборавна атракција (сокање низ обрач и различни скокови во вода.)

КУЛАТА ВО ВАРАДЕРО

Josone Park - Varadero - Arrivalguides.com
ПАРКОТ "Josone"  со својата зелена оаза со палми и вештачкото езеро привлекува голем број посетители. Во овој парк ќе имате можност да јавате коњи, да пловите со чамец  по  езерото. Во склоп на овој парк се наоѓа куглана и стрелана.

Havana in Cuba – Hemingway House wanaabeehere | Havana, Cuba, Hemingway  house
КУЌAТА НА ЕРНЕСТ ХЕМИНГВЕЈ Ви препорачуваме да не ја пропуштите шансата да ја посетите куќата на еден од најзначителните писатели на 20 век која било прибежиште и инспирација на овој виртуоз а воедно и  дом на некои од неговите најзначајни дела, како што е легендарниот роман Старецот и морето. Имотот е останат во иста состојба од времето кога славниот писател живеел. При оваа посета   ќе можете да му се восхитувате на импресивната колекција ловни трофеи, оригиналната машина за пишување и секако многуте различни видови скапи алкохоли што во  куќата на Хемингвеј никогаш не недостасувале. Неговата позната јахта „Пилар“ е исто така дел од поставката, а интересно е да се искачи на кулата за набудување, каде што тој често пишувашувал а од која се гледаат мали гробишта од миленичињата на Хемингвеј.

Тајланд

повеќе

Тајланд

Ресторан The Rock

Restauracja-The-Rock-Zanzibar • Julia i Sam

Светски познатиот Ресторанот Рок, кој се наоѓа на Михамви Пингве  и во исто време најпознатиот ресторан во Занзибар. Од стара риболовна карпа, и од 2010 година е неизбежно место за сите посетители на Занзибар. Може да уживаме во локалната кујна, морска храна и секако, локално вино, кое се служи овде. Попладне уживање во пливање и пиејќи добро познати коктели со звуците на африканската музика, и со нетрпение очекувајќи го зајдисонцето, кое е особено убаво на брегот на Занзибар.

 

Stonetown и Prison Island (затворскиот остров)

Stone Town and Prison Island Tour - Travel Republic Africa

Екскурзија каде ќе ја почувствувате и дишете историјата и јадрото на Занзибар. Утрото заминување во посета на Старата тврдина, исто така наречена Португалска тврдина. Изминативе неколку години служел  како место за разни културни настани, од кои најважен е ЗИФФ (Меѓународен филмски фестивал Занзибар). Веднаш до тврдината е Домот на чудата, еден од главните симболи на Занзибар, поранешниот церемонијален дворец на третиот султан на Занзибар, султанот Барагаш, кој бил првиот во Источна Африка кој има електрична енергија, водовод и електричен лифт. Исто така, ќе имате можност да ја видиме палатата на последниот султан на Занзибар, персиската хамама, англиканска црква, изградена на местото на последниот пазар на робови во светот. Потоа посета и пазарот во Дарајани, за да видите од прва рака како функционира совршено африканскиот хаос. Разгледот продолжува со посета - куќата на фронтменот на групата кралица, Фреди Меркјури, која денес е хотел. Прошетка низ  тесните улици полни со насмеани мали деца и ќе се восхитувате на раскошната разновидност на познатите порти на Занзибар, кои отсекогаш биле статусен симбол на сопствениците на домови. По заводливиот Стоун Таун,  качување на брод кон и посета на островот Присон. Овој магичен остров, по официјалното укинување на ропството во 1873 година, некое време бил место на нелегалната трговија со робови (доказ за тоа е комплексот ево форма на ланец). Британците го реконструирале целиот остров со намера да го направат затвор, но никогаш не служел за таа цел. Денес, Затворскиот остров е резерва за копнените желки на Алдабра, испратени до Занзибар од британскиот гувернер на Сејшели како подарок во 1919 година. Тогаш имало 4, а денес на островот има над стотина. Сите тие се крајно расположени за дружење со посетителите. Откако ќе се дружете со желките,  обиколка на урнатините на затворот и ќе уживаме во егзотичната природа на овој магичен остров, по што попладнето враќаме во Стоун Таун.

 

Фарма за зачини, шума Јозани, Паје

El bosque de Jozani, refugio de los colobos rojos en Zanzíbar ...

Занзибар е познат и ширум светот како остров на зачините. Кога го колонирале овој остров, Арапите, познати трговци и морепловци, донеле разни зачини од многу делови на светот. Климата на Занзибар се покажала како добра за огромен број од нив и денес на овој магичен остров има неколку фарми за зачини. Willе е најголемата фарма во Занзибар. Екскурзија ја започнува во утринските часови. Во оваа фарма ќе видите како  расте и како изгледа морско оревче, како се одгледуваат и користат цимет, ванила, ѓумбир, куркума и многу други зачини.. После фармата на зачини, по кратко возење, се пристигнува до  шума Јозани, која е дел од националниот парк Јозани, единствениот национален парк во Занзибар, формиран во 2004 година, како начин за зачувување на загрозените видови на овој необичен остров. Прошетка низ тропската шума, уживајќи во парадоксалниот микс на мирот и дивината што ни ги нуди. Може да се запознаат сивите мајмуни Сикис, и ќе дознаете за многуте интересни растенија и начините на кои ги користат Занзибаријците. Во вториот дел од шумата, ќе се восхитите од семејствата на црвениот мајмун Колобус, загрозен вид што живее само на Занзибар и чиј број е помал од 5.000. 

Потоа, прошетка  низ шума од дрвја од мангрови, посебна форма на вегетација која расте во солена вода, која е неизмерно важна за Занзибар и ја заштитува од штетните ефекти на брановите, ерозијата и ветерот. Патувањето завршува со посета на Пајеу, неверојатно шармантно одморалиште, кое се смета за туристички центар на источниот брег на Занзибар, кој, иако не толку развиен како северот. Првото нешто што ќе го забележиме е изобилството сурфери. Ако имаме среќа и дојдеме на слаб плима, ќе видиме како изгледа брегот кога водата се повлекува скоро километар оддалечена од брегот. Враќаме  во доцните попладневни часови.

 

Blue safari

The Safari Blue: A Busy Day Out on the Ocean - WeAreZanzibar

Зборот „сафари“ на свахили значи патување, а во остатокот од светот е збор што го симболизира патувањето за цел живот.Пловењето е со традиционалните чамци со наречени дахо кои Занзибарци пловат  стотици години и уживаат во блескавата тиркизна вода, тропското сонце, егзотичното овошје и волшебните брегови на островите на архипелагот Занзибар. Авантура започнува од Стоун Таун и се патува  кон полуостровот Фумба. По кратко возење со брод, стигнуваме до пристаниште, се качувате на бродот и заминувате.  Пристигнување на песочен насип, кој, во голема плима, станува пуст остров, опкружен од сите страни со вода, идеален за сончање и пливање во волшебната сина вода. 

По уживањето, се продолжува кон на најголемиот остров - Квале, кој е дом на едно од најнеобичните и најстарите дрвја на бабаба во Занзибар. На островот Квале, имате можност да уживате во локалниот ручек кој се состои од различни морски плодови, ориз и помфрит. По ручекот, можност за  прошетка на двете лагуни. Првата е на другата страна на островот Квале, а вториот е оддалечен дваесетина минути од островот Квала. Тоа е отворена лагуна со мала плажа, која е претежно напуштена и како рај. 

 

САФАРИ 

Top 10 Africa Safari Tours

За сите оние кои би сакале да ја доживеат вистинската Танзанија и да одат на сафари, што ја прави оваа земја позната во целиот свет. Ако сте подготвени за авантура, ќе замените три дена на плажа со уникатно и уникатно искуство за одење на африканско сафари. Микуми е четвртиот најголем национален парк во Танзанија. Оддалечен е на 300 км од Дар ес Салаам, најголемиот пристанишен град на Танзанија. Микуми е природно живеалиште за жирафите, зебрите, слоновите, гномите, леопардите, хипоповите, хиените, крокодилите и лавовите. Уникатното искуство на ова сафари ни покажува како изгледа хармонијата на африканскиот див свет, што нè учи на кругот на животот и смртта и како тече нераскинливо во природата.

Сејшели

повеќе

Сејшели

Сејшелите преставува архипелаг од 115 гранитни и корални острови со легендарна убавина на западната обала на Африканскиот континент во западниот Индиски океан, на 1500 километри оддалеченост од копното на Африка, или поточно североисточно од Мадагаскар. 

Овој прекрасен рај Ви нуди преубави плажи, туркизно плаво море и пријатно топло време. Поради тоа не е ни чудно што Сејшелите многумина го сметаат  за најубав архипелаг во светот. Неколку стотици плажи се протегаат на островите Мае, Прале и  Ла Диг кои се  едни од најубавите во светот. Сејшелските острови уживаат во тропска клима во текот на целата година и воглавно нема екстремни временски промени. Во овој пријатен тропски рај, температурите ретко се симнуваат под 24 степени ниту се искачуваат над 32 степени.Одморот во Сејшелите  несомнено ќе Ви биде еден од најубавите бидејки со својата природна убавина, безбедност и мир на своите гости им нуди разноврсни можности за  уживање во широката понуда за откривање на островите и тропските авантури, едрење, нуркање, риболов, како и романтични прошетки. Сите овие основни состојки во оваа држава се комбинираат со риба од Индискиот окејан и најразлични тропски зеленчуци и овошја. 

Доколку одлучите да патувате на Сејшелите, ќе имате прилика да имате незаборавен одмор уживајки  во земјата со “вечно сонце” кадешто хармонијата преставува начин на живот.Корисни информации:

Валута: сејшелски рупи, понети долари (не постати од 2003 година
Јазик:  англиски, француски и креолски
Виза: за македонски државјани не е потребна
Струја:  потребен е адаптер (повеќето хотели го имаат во понуда)
Клима: 24-32 стпени во текот на целата година

What to do in Mahe | Seychelles Beach Vacations | Yellow Zebra Safaris

Мае (француски:Mahé)  се наоѓа во североисточниот дел на Сејшелите и  е најголем остров во архипелагот со 157,3 км2.  Во 2010 г. имал 77.000 жители , што претставува 86% од вкупното население на државата. На него е сместен главниот град на Сејшелите, Викторија. Островот е наречен во чест на францускиот поморски офицер Бертранд-Франсоа Мае де ла Бурдоне (1699 - 1753), управник на Маврициус. Жителите се сместени претежно во северните и источните делови на островот, каде се наоѓа и меѓународниот аеродром. Во јужниот и западниот дел се сместени морските национални паркови „Залив Терне“, „Порт Лоне“ и Универзитетот на Сејшелите. 

Praslin, Seychelles | Azamara

Праслин ,некогашно засолниште на пиратите и арапските трговци  e вториот најголем остров на Сејшелите, со популација од околу 7500 жители. Денес  овој рајски остров претставува популарна туристичка дестинација.   На овој остров се наоѓаат Ансе Лацио и Ансе Жоржет  песочни   бели плажи  со  тиркизната боја на океанот, а вбројуваат во најубавите плажи во светот. Воедно  на островот има и голема експанзија на тропски шуми, а познат е исто така по уникатниот вид палма Коко де мер и по ванилините орхидеи Островот е богати со разни птици, меѓу кои и ендемскиот сејшелски биљбиљ. 

La Digue Island 2020: Best of La Digue Island Tourism - Tripadvisor

Ла Диг е трет по големина остров на Сејшелите  со популација од околу 2800 жители. Исто како и Мае и Праслин има прекрасни плажи со бел песок и богата тропска вегетација. Најпознати плажи на овој остров се Anse Source d'Argent  и Grand Anse. На овој остров има   значителна популација на гигантски желки кои доаѓаат од островот Алдабра.

Малезија

повеќе

Малезија

Малезија, три народи, три цивилизации и една земја во срцето на Југоисточна Азија. Ова е подрачје на недопрена природа, внимателно сочувана традиција и волшебни ароми од пазарот на Далечниот Исток. Исто така земја на бујни тропски шуми, интересна историја, разновидна природа, дарежлива и пријатна клима, земја на вечно лето. По уредување Малезија е уставна монархија со султан на чело.

КУАЛА ЛУМПУР

Куала Лумпур е успешен современ град каде што се преплетуваат старите палати, храмови и џамии со широки булевари, модерни висококатници, паркови и градини кои ги красат новите градски плоштади. Куала Лумпур има атракции од разни видови. Голем број одлични клубови и ресторани привлекуваат туристи на луда забава. Сепак најголема атракција во Куала Лумпур е шопингот. Имено, овој град е вистински трговски центар. Имајќи предвид дека историјата на градот не е многу долга, бројот на големи и луксузни трговски центри во голема мера ги надминува историските и културните атракции. Најинтересните работи што треба да ги видите се наоѓаат во неколку области: во центарот на градот, во Златниот триаголник и во северните делови на градот. Надалеку познатиот симбол на градот се состои од кулите Петронас. Ова се два облакодери близнаци со 88 спрата. Тие се високи 452 метри, достигнувајќи го рекордот до 2004 година. Кулите се поврзани со коридор. Во нив се наоѓа седиштето на малезиската компанија за нафта и гас Петронас. Кулите се главниот деловен центар, а во него има уште многу други компании. Поглед од Sky Bridge, мостот што ги поврзува кулите е фасцинантен. 

ЛАНГКАВИ

Островот е познат по долга песочна плажа од дури 20 км која нуди најдобар поглед на зајдисонце во светот. Во Малезија има 878 острови а Палау Лангкави е најнаселен со 65000 жители. Најголемиот дел од островот е покриен со прашума и планиниа целото подрачје од 2007 год. е под заштита на УНЕСКО. Природниот рај не може да се спореди ниту еден тропоски остров во Југоисточна Азија. Убавите песочни плажи и чиста смарагдна вода околу островот се совршени за спортски активности и рекреации. Разновидниот богат подводен свет во водите на овој архипелаг за уживање во снорклинг и нуркање. Лангкави е совршен остров на него може да уживате во природата и разноразни активности или да уживате на плажа и сонце.

Активности на островот:

Уживање на плажи Pantai Kok, Cenang и Pantai Tengah се најубави плажи на Лангкави. Покрај капење и уживање на сонце, на плажите се нуди широк спектар на спортови на вода (скутер, кајак, педалина, сурфање), голем број на ресторани и кафулиња нудат разновидна храна од сите светски кујни, жива свирка и фантастична атмосфера. 

Посета на архипелаг со мали туристички бродови представува одличен начин да се релаксирате и уживате во пејсаж што одзема здив. Доколку одлучите на овој начин да го поминета вашиот одмор земете неколку дена да ги посетите најубавите острови на Лангкави.

Турите со брод траат од 4 до 5 часа. 

Марине парк Pulau Payar: се наоѓа на оддалеченост на 19 наутички милји од Лангкави и го сочинуваат неколку острови со преубава вегетација и богат подводен свет.   Pulau Payar е најпознат остров чии што води се идеални за снорклинг, нуркање и пливање. Неповторливо искуство и атракција која може е пливање со ајкули.

Килим геофорест парк нуди незаборавно искуство за вистинските авантуристи. Со површина од 100 квадратни километри и е карактеристичен со закон заштитена мангрова шума, изолирани плажи со бел песок и сини лагуни.

Жичница и мост:  Уживајте во возење со жичница до врв на Gunung Mat Chincang.  Прекрасен поглед на Андаманското Море и архипелагот Лангкави. На височина од 1000 метри има и мост долг 125 метри. Мостот претставува фасцинантно инженерско достигнување. Никогаш нема да ја заборавите прошетката на овој мост.

Image result for malaysia map

Дубаи

повеќе

Дубаи

Дубаи – е дел од седумте емирати кои ги формираат Обединетите Арапски Емирати. И покрај тоа што Абу Даби е главниот град, денес главната туристичка атракција поставена на персискиот залив на југоисточниот дел на Арапскиот полуостров, е токму Дубаи. Тој вушност наликува на независен град – држава и е несомнено најмодерниот и најпрогресивниот од седумте емирати. Карактеристична е пустинска или суптроспка клима, и освен во лето кога температурата може да достигне и до 49 степени, во остатокот од годината ужива исклучително пријатна клима, со температура од 20 - 35 степени. Локална валута е дирхам 1 EUR = (околу) 5 AED. По лансирањето на метрото како јавно превозно средство, Дубаи го добива веројатно најдобриот јавен транспорт на Средниот Исток. Метрото е се' уште во изработка и во моментов се активни 2 линии. Сите возови и станици се климатизирани и интересен е фактот што метрото во Дубаи е првата урбана железница на Арапскиот полуостров. Автобускиот превоз има широко развиена мрежа на 193 утврдени маршути, додека трамвајот е се' уште во изградба. Низ градот може да се движите и со такси кое е лесно достапно и вози по однапред утврдени идентични цени на сите такси компании. Како релативно нова туристичка дестинација, Дубаи носи одлика на однапред спремен град, во потрагата да ги задоволи апетитите на секој модерен турист. Тоа се должи на фактот што шеикот Мактум, одлучил сите свои приходи од производствто на нафта да ги вложи во туризам, по што Дубаи доживува вистински туристички бум и станува една од омилените туристички дестинации на сите оние кои сакаат да го истражат мистичниот исток и да уживаат во луксузот и песочните плажи. Дубаи е во главно пустински град со извонредна инфраструктура и атипично во споредба со регионалните стандарди има полиберални правила, заради што станува популарна дестинација и нуди одлични туристички погодности. Близината до европското копно го прават одлична дестинација, дури и за краток престој. Заради квалитетниот животен стандард во последните години градот бележи и највисока стапка на доселеници во светот. Денес, со познатата плажа Џумеира, бројните шопинг центри, традиционалните и автентични арапски пазари, модерните облакодери и луксузните хотели, претставува вистинска туристичка оаза во пустината. ЕКСКУРЗИИ И МЕСТА КОИ ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ:

Dubai Sightseeing Tour | Save 25% & Book For ₹1250 Only

Разглед на Дубаи

Богат спој на стара и нова архитектура ве оставаат без здив на секој чекор.Турата ве води кон прекрасен поглед на Крик во Дубаи, минувајќи покрај историската област Бастакија. Потоа посета на  Форт Ал Фахиди, 225 години, каде градскиот музеј чува вредна архива од историјата на Дубаи. Традиционалниот брод Абра ве. Дубаи Крик, во посета на пазарот за зачини и чаршија за злато. На патот кон Бурџ Ал Араб, најлуксузниот хотел во светот, пауза покрај џамијата Jумеира. Турата вклучува и посета на познатите полуостровот Палма, пауза и можност за фотографирање прокрај познатиот хотел  Атлантис.

Flights to Abu Dhabi | Turkish Airlines ® | City Guide

Разглед на Абу Даби

Еден од најголемите производители на нафта во светот и  интересна туристичка дестинација. Гавниот град на Емирати ќе бидете воодушевени од прекрасната величествена џамија на шеикот Зајед, една од најголемите џамии во светот. Потоа разгледот продолжува низ срцето на градот, Плоштад, истиот е украсен со симболи инспириран од обичаите на оваа земја. По возењето по шеталиштето, ќе посета на етно село. Исто така, ќе имате можност за уживање во шопинг во Марина Мол и получасовна посета на Ферари Светот.

Dubai Desert Safari with BBQ Dinner, Sand Boarding,Camel Ride & 3 ...

Пустински сафари со вклучена вечера 

Незаборавна возбуда на дините од злато,Сафари ви дава можност да ја запознаете пустината на посебен начин. Се прави мала пауза на највисоките дини за да уживате во зајдисонцето  .Во срцето на пустината посета на автентичното село Бедуин,каде можете да најдете сокови, чај, кафе и локална облека. Можете да јавате камили или да се опуштите со наргиле. Вечерта можност за вечера, скара под зeвездите во ритамот на арапската музика и егзотичните танци.

Dubai Dhow Dinner Cruise

Вечерно крстарење

Вечера под месечината и светлата на облакодерите.Поминете една опуштена вечера на традиционален брод (dhow) со пловење низ Дубаи Марината. Ова е најголемата марина во светот, во која се издига цел град. Сочинуваат космополитски дух, опуштена атмосфера и светла на современи облакодери совршена позадина за незаборавна вечера.

Burj Khalifa, Dubai - Book Tickets & Tours | GetYourGuide.com

Бурџ Калифа

Погледнете над облаците, од неговата висина од 828 метри, тоа е Бурџ Калифу тешко е да се промаши, највисоката зграда во светот доминира во панорамата на градот, но е реална големина што најдобро ќе ја доживеете одблизу.

Discovering the gastronomic experience at Dubai's seven-star Burj ...

Бурџ Ал Араб

Луксуз на најлуксузниот хотел во светот. Доживејте малку луксуз во Бурџ Ал Араб еден  од најпрепознатливите симболи на модерноста  во Дубаи, познат по со својата архитектура.

World's largest Water Park in the World: Yas Water World | Dubai ...

Аквавантура- аква парк

Најголемиот и највозбудливиот аква парк на Блискиот исток,  се наоѓа во рамките на хотелот  Атлантис, опфаќа 42 хектари и има најразлични атракции на вода, слајдови,реки, брзаци, бујни тропски предели и пристап до приватна плажа.

Dolphin Show at the Dubai Creek Park | Leezair

Пливање со делфини

Има ли нешто позабавно од дружење со делфини.Посетата на Делфинскиот Залив ви дава можност да се запознаете и дружете се со делфини. Ве советуваме да ја посетите едукативниот центар, каде што можете да дознаете повеќе за овие фасцинантни цицачи.

THE 10 BEST Dubai Helicopter Tours & Helicopter Rides (with Photos ...

Хеликоптер турнеја

Запознајте го градот од поглед на птица. Оваа спектакуларна турнеја со хеликоптери ви дава можноста да се видат сите модерни чуда на  Дубаи на посебен начин. Од височина уживате во погледот на прекрасниот брег и плажите,  Бурџ Ал Араб, Палмата, Џумеира, како и гордоста на Дубаи- Бурџ Калиф.

The Unique Ferrari World in Abu Dhabi – Welcome to Golden Sands

Ферари Светот- Абу Даби

Возбуда за целото семејството, навивачите и тркачки фанатици. Овој тематски парк го прави познат по страста, врвната изведба и техничката иновација за која е познат Ферари. Тој нуди уникатни возења, атракции, симулатори и забава за децата.  Рос Формула, најбрзиот ролеркостер во светот, достигнува брзина од 240 км на час. Можете да го испробате на високо-модерни симулатори за трки.