25px
Индивидуален аранжман
plane-bed
3 * TripAdvisor 3.5
Amaan Bungalows
 
Цена од
 
1029
8 дена/по лице
Индивидуален аранжман
plane-bed
3.5 * TripAdvisor 3.5
Kendwa Rocks Beach Hotel
 
Цена од
 
1078
8 дена/по лице
Индивидуален аранжман
plane-bed
4 * TripAdvisor 4.0
DoubleTree Resort by Hilton
 
Цена од
 
1450
8 дена/по лице
Индивидуален аранжман
plane-bed
5 * TripAdvisor 4.5
RIU Palace Zanzibar
 
Цена од
 
1732
8 дена/по лице
width: 100%, height:1px

Информации во однос на цената и услугите:

Во цената е вклучено:
- Хотелско сместување во избраниот период и тип на услуга
- Цените се дадени по лице, за сместување на минимум 2 лица во соба
- Авионски превоз според избраната релација
- Аеродромски такси

Во цената не е вклучено:
- Виза за Танзанија (50 usd)
- Патничко здравствено осигурување
- Индивидуални трошоци
- Трансфери на релација аеродром-хотел-аеродром (информации во агенција)

НАПОМЕНА:
- Понудените пакети и цени се дадени како најповолна опција за избраниот период на патување и според моменталната расположливост на слободни места.
- При направена резервација, во период од 24-48 часа се добива конечна потврда на резервираните услуги.
- Пакетите претставуваат збир на услуги од повеќе добавувачи и при резервација на истите важат поединечни услови за патување на авио превозниците и хотелските добавувачи.

ИНФО - COVID 19
Пред да извршите резервација, Ве молиме да ги проверите посебните услови за патување на Вашата дестинација поради актуелната состојба со Ковид 19, во надлежната амбасада или на следните линкови:
👉Министерство за надворешни работи
👉COVID-19 Travel Regulations Map

ЕКСКУРЗИИ НА ЗАНЗИБАР
Ресторан The Rock

повеќе

Ресторан The Rock

Светски познатиот Ресторанот Рок, кој се наоѓа на Михамви Пингве  и во исто време најпознатиот ресторан во Занзибар. Од стара риболовна карпа, и од 2010 година е неизбежно место за сите посетители на Занзибар. Може да уживаме во локалната кујна, морска храна и секако, локално вино, кое се служи овде. Попладне уживање во пливање и пиејќи добро познати коктели со звуците на африканската музика, и со нетрпение очекувајќи го зајдисонцето, кое е особено убаво на брегот на Занзибар.

Stonetown и Prison Island

повеќе

Stonetown и Prison Island

Екскурзија каде ќе ја почувствувате и дишете историјата и јадрото на Занзибар. Утрото заминување во посета на Старата тврдина, исто така наречена Португалска тврдина. Изминативе неколку години служел  како место за разни културни настани, од кои најважен е ЗИФФ (Меѓународен филмски фестивал Занзибар). Веднаш до тврдината е Домот на чудата, еден од главните симболи на Занзибар, поранешниот церемонијален дворец на третиот султан на Занзибар, султанот Барагаш, кој бил првиот во Источна Африка кој има електрична енергија, водовод и електричен лифт. Исто така, ќе имате можност да ја видиме палатата на последниот султан на Занзибар, персиската хамама, англиканска црква, изградена на местото на последниот пазар на робови во светот. Потоа посета и пазарот во Дарајани, за да видите од прва рака како функционира совршено африканскиот хаос. Разгледот продолжува со посета - куќата на фронтменот на групата кралица, Фреди Меркјури, која денес е хотел. Прошетка низ  тесните улици полни со насмеани мали деца и ќе се восхитувате на раскошната разновидност на познатите порти на Занзибар, кои отсекогаш биле статусен симбол на сопствениците на домови. По заводливиот Стоун Таун,  качување на брод кон и посета на островот Присон. Овој магичен остров, по официјалното укинување на ропството во 1873 година, некое време бил место на нелегалната трговија со робови (доказ за тоа е комплексот ево форма на ланец). Британците го реконструирале целиот остров со намера да го направат затвор, но никогаш не служел за таа цел. Денес, Затворскиот остров е резерва за копнените желки на Алдабра, испратени до Занзибар од британскиот гувернер на Сејшели како подарок во 1919 година. Тогаш имало 4, а денес на островот има над стотина. Сите тие се крајно расположени за дружење со посетителите. Откако ќе се дружете со желките,  обиколка на урнатините на затворот и ќе уживаме во егзотичната природа на овој магичен остров, по што попладнето враќаме во Стоун Таун.

Blue safari

повеќе

Blue safari

Зборот „сафари“ на свахили значи патување, а во остатокот од светот е збор што го симболизира патувањето за цел живот.Пловењето е со традиционалните чамци со наречени дахо кои Занзибарци пловат  стотици години и уживаат во блескавата тиркизна вода, тропското сонце, егзотичното овошје и волшебните брегови на островите на архипелагот Занзибар. Авантура започнува од Стоун Таун и се патува  кон полуостровот Фумба. По кратко возење со брод, стигнуваме до пристаниште, се качувате на бродот и заминувате.  Пристигнување на песочен насип, кој, во голема плима, станува пуст остров, опкружен од сите страни со вода, идеален за сончање и пливање во волшебната сина вода. 

По уживањето, се продолжува кон на најголемиот остров - Квале, кој е дом на едно од најнеобичните и најстарите дрвја на бабаба во Занзибар. На островот Квале, имате можност да уживате во локалниот ручек кој се состои од различни морски плодови, ориз и помфрит. По ручекот, можност за  прошетка на двете лагуни. Првата е на другата страна на островот Квале, а вториот е оддалечен дваесетина минути од островот Квала. Тоа е отворена лагуна со мала плажа, која е претежно напуштена и како рај. 

Фарма за зачини, шума Јозани, Паје

повеќе

Фарма за зачини, шума Јозани, Паје

Занзибар е познат и ширум светот како остров на зачините. Кога го колонирале овој остров, Арапите, познати трговци и морепловци, донеле разни зачини од многу делови на светот. Климата на Занзибар се покажала како добра за огромен број од нив и денес на овој магичен остров има неколку фарми за зачини. Willе е најголемата фарма во Занзибар. Екскурзија ја започнува во утринските часови. Во оваа фарма ќе видите како  расте и како изгледа морско оревче, како се одгледуваат и користат цимет, ванила, ѓумбир, куркума и многу други зачини.. После фармата на зачини, по кратко возење, се пристигнува до  шума Јозани, која е дел од националниот парк Јозани, единствениот национален парк во Занзибар, формиран во 2004 година, како начин за зачувување на загрозените видови на овој необичен остров. Прошетка низ тропската шума, уживајќи во парадоксалниот микс на мирот и дивината што ни ги нуди. Може да се запознаат сивите мајмуни Сикис, и ќе дознаете за многуте интересни растенија и начините на кои ги користат Занзибаријците. Во вториот дел од шумата, ќе се восхитите од семејствата на црвениот мајмун Колобус, загрозен вид што живее само на Занзибар и чиј број е помал од 5.000. 


Потоа, прошетка  низ шума од дрвја од мангрови, посебна форма на вегетација која расте во солена вода, која е неизмерно важна за Занзибар и ја заштитува од штетните ефекти на брановите, ерозијата и ветерот. Патувањето завршува со посета на Пајеу, неверојатно шармантно одморалиште, кое се смета за туристички центар на источниот брег на Занзибар, кој, иако не толку развиен како северот. Првото нешто што ќе го забележиме е изобилството сурфери. Ако имаме среќа и дојдеме на слаб плима, ќе видиме како изгледа брегот кога водата се повлекува скоро километар оддалечена од брегот. Враќаме  во доцните попладневни часови.